עורך דין לתביעות קטנות - רון סולן עורך דין לדיני משפחה - צוואה - ירושה - הסכם ממון

מעוניינים לערוך צוואה? 5 דברים שאתם חייבים לדעת

צוואה היא מסמך משפטי בו מורה אדם מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. הצוואה תקפה רק אם נעשתה באחת הדרכים הקבועות בדין, ולא נפל בה פגם שלא ניתן לתיקון. כל הותרת הוראות לאחר פטירה, שאינה ערוכה בדרך של צוואה– אינה תקפה ואינה מאפשרת לקיים את הכתוב בה.

ברירת המחדל היא כי קרובי משפחתו של הנפטר יורשים אותו בהתאם לנוסחה הקבועה בחוק הירושה. כל מי שמעוניין לסטות מההסדר הקבוע בחוק (של ירושה עפ”י דין) חייב לערוך צוואה!
 
  • מי שמעוניין לקבוע כיצד יחולק רכושו לאחר הפטירה חייב לערוך צוואה.
  • מי שמעוניין למנוע חיכוכים וסכסוכים בין היורשים חייב לערוך צוואה.
  • מי שמעוניין לצוות להעביר רכוש למי שאינו בן משפחה, למשל מי שאין לו ילדים ומעוניין להוריש את רכושו לאדם קרוב אליו חייב לערוך צוואה.
  • מי שנמצא בהליך גירושין שטרם הסתיים ולא מעוניין שבן/בת הזוג יירש אותו חייב לערוך צוואה.
  • מי שנמצא בזוגיות פרק ב’ ולא מעוניין שבן/בת זוגו יירש אותו חייב לערוך צוואה.
  • מי שמעוניין לקבוע כי ילדיו או בן זוגו לא ירשו אותו חייב לערוך צוואה.
  • מי שמעוניין לקבוע  לקבוע מראש מי יהיה מנהל העיזבון חייב לערוך צוואה.

צוואה בכתב יד

מסמך אשר נערך כולו בכתב ידו של המצווה, חתום בכתב ידו של המצווה, ובא עליו תאריך בכתב ידו של המצווה. צוואה בכתב יד אינה מחייבת נוכחות של עדים ו/או אישור של גורם מוסמך (שופט, רשם, נוטריון) על מנת לקבל תוקף משפטי.

צוואה בעדים

הצוואה תהיה בכתב, תצויין בתאריך ותיחתם ביד המצווה בפני שני עדים, נוכחות העדים מטרתה להוכיח את אמיתות הצוואה וכי היא נעשתה מרצונו החופשי של המצווה, העדים נדרשים אף הם לחתום על הצוואה לאחר שהמצווה הצהיר בפניהם שזו צוואתו, העדים לצוואה אינם נדרשים לדעת את תוכן הצוואה והאם המצווה צלול בדעתו, אלא רק להיות עדים לעצם עריכתה של הצוואה.

צוואה בפני רשות

צוואה בפני רשות יכולה להיערך בשתי דרכים:

(1) המצווה יקריא את תוכן הצוואה בעל-פה בפני נציג הרשות (שופט, רשם של בית משפט או רשם לעניני ירושה, או חבר של בית דין דתי) נציג הרשות ירשום את הצוואה ויקריא אותה בפני המצווה.

(2) המצווה יגיש את צוואתו בכתב לאחד מנציגי הרשות, האחרונים יקראו את הצוואה בפני המצווה, המצווה יצהיר שזו צוואתו, והשופט, הרשם של בית המשפט, הרשם לעניני ירושה או חבר בית הדין הדתי יאשר על פני הצוואה שהיא נקראה ושהמצווה הצהיר כאמור.

צוואה בעל פה

נועדה למצב בו למצווה אין יכולת לערוך את הצוואה באחת משלוש הדרכים המפורטות לעיל, בשל מצב המוגדר כ”שכיב מרע” – המצווה גוסס, נמצא על ערש דווי עומד למות ו/או רואה עצמו בפני המוות לדוגמא חייל במלחמה, ימאי בסערה וכד’.

בנסיבות אלו רשאי המצווה לצוות בעל פה בפני שני עדים, אשר מבינים את שפתו כיצד יחולק רכושו לאחר מותו. את דברי המצווה יש לעלות בסמוך ככל האפשר להוראות המצווה על הכתב בזכרון דברים, בציון התאריך והנסיבות אשר הובילו לעשיית הצוואה, זכרון הדברים ייחתם בידי שני העדים ויופקד על ידיהם אצל הרשם לענייני ירושה.

הרישום, החתימה וההפקדה ייעשו בסמוך לאחר שניתן לעשותם. תוקפה של צוואה בעל פה פוקע כעבור חודש מהרגע בו תם האיום על חיי המצווה, אם הוא נותר בחיים.

בכדי להבטיח שהצוואה תהיה תקפה, תענה לדרישות החוק ותממש את רצון המצווה רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין, שכן רק עורך דין אשר בקיא בדיני הירושה יכול להבטיח ללקוחו כי לאחר מותו ייעשה ברכושו כרצונו.

משרדנו מציע שירות של עריכת צוואה מבלי לצאת מפתח הבית, לאחר קיום פגישה טלפונית או שיחת וידאו במסגרתה נברר את כל הפרטים הנדרשים אנו ננסח עבורכם את הצוואה באופן שיביא לידי ביטוי את רצונכם ואת כוונותיכם. 

על הצוואה המודפסת אותה נשלח אליכם בדוא”ל תחתמו בביתכם בפני שני עדים מעל גיל 18 שאינם נהנים בצוואה. 

אין צורך בנוכחותו או בחתימתו של עו”ד על הצוואה עצמה

אנו ממליצים להפקיד עותק מהצוואה החתומה אצל הרשם לענייני ירושה (לא חובה).

רון סולן – משרד עורכי דין

עריכת צוואה ע"י עו"ד מבלי לצאת מהבית

בעלות של 999 ש"ח + מע"מ בלבד

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות או התחייבות מלאו את הטופס עכשיו!

[contact-form-7 404 "Not Found"]

עו"ד רון סולן

עו”ד רון סולן בוגר תואר ראשון במשפטים (LLB) ותואר שני במנהל עסקים (MBA) בהצטיינות יתרה. את התואר הראשון השלים עו”ד סולן בהיותו בן 18 בלבד ואת התואר השני השלים בגיל 22, במהלך שירותו הצבאי בחיל האוויר.

עו”ד סולן מתמחה בדיני ירושה וצוואות ומעניק ייעוץ משפטי וחוות דעת בתחום. 

עו”ד סולן חרט על דגלו הענקת שירות משפטי באופן נגיש, יעיל ובעלויות הוגנות. 

עו”ד סולן מזמין אתכם לפנות אליו לקבלת ייעוץ משפטי בנוגע לעריכת צוואה.

ron-sign-500x375

מה הלקוחות שלנו אומרים עלינו?